Kādā krāsā ir tavas acis?

Kad mēs sarunājamies ar cilvēku, mēs skatamies viņa acīs. Kad mēs gribam pateikt komplimentu, mēs runam par skaistām acīm… Tas notiek tāpēc, ka acis ir visskaistākā un visvaldzinošākā cilvēka ķermeņa daļa. Un šo skaistumu lielākoties nosaka tās krāsaināka daļa ar burvīgu nosaukumu – varavīksnene… Dažādiem cilvēkiem acis ir dažādi skaistas: zilas, pelēkas, pelēkzilas, zaļas, brūnas… Kās nosaka acu krāsu?

Latīniski varavīksnene ir iris. Iris – seno grieķu varavīksnes dieviete, dievu vestniece. Tāpat kā varavīksne savieno debesis un zemi, Iris tika uzskatīta par starpnieci starp dieviem un cilvēkiem. Pati varavīksne pēc vecās derības parādījas pēc Grēku plūdiem kā Dieva mūžīgas derības zīme Viņa zemes rādībām.

Īriss ir arī ļoti krāšņa puķe.

Varavīksnene novietojas acī starp radzeni un lēcu. Tā ir acs asinsvada apvalka priekšēja daļa. Varavīksnene ir plāns un muskuļots slānis diska formā, kura centrā atrodas atverums – zīlīte. Varavīksnenes biezums variē no 0,2-0,4 mm, tā ir visplānākā perifērijā (tālāk no zīlītes). Varavīksnene ir atbildīga par zīlītes platuma regulēšanu, reaģējot uz gaismas daudzumu, tādā veidā regulējot gaismas daudzumu, kas sasniedz tīkleni.

 

Varavīksnene sastāv no 3 slāņiem: priekšējā (zīm. 1 -7), stromālā (zīm. 1 -8) un mugurējā (zīm.1 -9). Priekšējais slāni veido fibroblasti, kas savienojas savā starpā ar daudziem izaugumiem, veidojot kriptas (lakūnas) (zīm. 1 -5). Stromā atrodas kapilāru (zīm. 1 -2) un kolagēna šķiedru tīkls.

Varavīksnenes mugurējā slānī izšķir divus muskuļus:

  • Paplašinātājmuskulis (m.dilatator pupillae, zīm. 1 -11) – radiāli novietotas gludas muskulatūras šķiedras, ko kontrolē simpātiskā nervu sistēma, aktivizējas gaismas daudzumam mazinoties.
  • Sašaurinātājmuskulis (m.sphincter pupillae, zīm. 1 -10) – cirkulāri novietotas glūdas muskulatūras šķiedras, ko kontrolē parasimpātiskā nervu sistēma, darbojas gaismas daudzumam palielinoties.

Mugurēja varavīksnenes virsma pārklāta ar 2 pigmentepitēlija šunu slāņiem (zīm. 1 -3), kas nodrošina varavīksnenes gaismas necaurlaidību.

Varavīksnene ir viens no labākiem biometriskiem raksturojumiem, tāpat kā pirkstu nospiedumi. Varavīksnene neatkārtojas pat dvīņiem un neizmainas visa mūža garumā. Varavīksnenes zīmējums ir ļoti sarežģīts, kas ļauj precīzi identificēt cilvēku.

Par acu krāsu īstenībā tiek saukta varavīksnenes krāsa. Varavīksnenes krāsojums ir atkarīgs no pigmenta melanīna daudzuma un no stromas blīvuma. To nosaka iedzimtība, tātad nacionalitāte.

Gaiši zila varavīksnenes krāsa norāda uz irdeniem audumiem un mazu pigmenta koncentrāciju. Pigmentu šūnu (hromatoforu) slānis ir ļoti tievs. Varavīksnenes asinsvariem ir zilgans tonējums. 

Zaļām varavīksnenēm arī ir irdeni audumi, bet pigmenta koncentrācija ir pietiekoša.

Pelēkā krāsa atbilst varavīksnenēm ar biezu, bet maz pigmentētu hromatoforu slāni.

Brūnā un melnā krāsa liecina par biezu, stipri pigmentētu šūnu slāni.

Acu krāsu ietekmē iedzimtība, klimats… Piemēram, gaiši zilā acu krāsa ir biežāk sastopama ziemeļu reģionos (Skandināvijā), merēnā joslā – brūna krāsa, dienvidos – melnā. Tomēr ir izņēmumi.

Bērni parasti piedzimst ar gaišām acīm. Galīga varavīksnes krāsa iestājas 2-3 gadu vecumā.

Dažiem cilvēkiem ir novērota heterohromija – dažāda varavīksneņu krāsa. Kad vienam cilvēkam ir dažādas krāsas acis. Pasaulē ir tikai 0.5% tādu cilvēku.

Mūsdienās cilvēks pats var izvēlēties sev ācu krāsu visdažādākos toņos, lietojot krāsainas kontaktlēcas.

Advertisements

Posted on marts 27, 2011, in Kontaktlēcas. Контактные линзы. Contactlenses. and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Komentēt.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: