Mīti par polimēra briļļu lēcām.

Briļļu lēcas no polimēra materiāliem aizņem vadošo pozīciju redzes korekcijas tirgū ASV un daudzās Rietumeiropas valstīs pateicoties vienreizējām optiskām īpašībām, mazāko īpatnējo svaru salīdzinot ar mineralstiklu un tehnoloģiskumam. Jau 2003. gadā polimēra lēcu patēriņš sastādīja: ASV – 96%, Francijā – 87%, Vācijā – 91%, Japānā – 98.8%. Polimēra lēcas ir ieteicamas bērniem līdz ar to, ka tās ir drošas acs veselībai. ASV pat ar likumdošanu aizliedz pielietot stikla lēcas bērniem līdz 18 gadiem.

Izejas monomērs lēcu ražošanai tika iegūts 1940-jos gados ar kompānijas “Columbia Corporation” (ķīmiskās kompānijas PPG-Industries filiāla) speciālistiem. Tas bija 39 pēc kārtas polimērs, kas tika izmēģināts aviācijas rūpniecības vajadzībām. No šejienes tas ieguva savu nosaukumu “Columbia Resin № 39” jeb saīsināti CR-39. Pirmās briļļu lēcas no šī materiāla tika ražotas 1950-jos gados zem tirdzniecības markas “Orma” ar franču firmu “Lentilles Ophtalmiques Speciales” – vienu no “Essilor” dibinātājiem. Pirmās fotohromās polimēra lēcas parādījās 1986. gadā.

Tabulā ir apkopotas stikla un polimēra materiāla fizikālas īpašības.

  STIKLS POLIMĒRS
Abbes skaitlis 58 58
Laušanas koeficients 1.53 1.498
Blīvums, g/cm3 2.55 1.32
UV aizsardzība, nm 280 350

Pirmais mīts: Polimēra lēcas sliktāk aizsargā no ultrafiolētiem stariem.

Kā var redzēt pēc tabulas, polimēra materiālam ir pat augstrāka ultraviolētā aizsardzība salīdzinot ar stiklu. Turklāt to var palielināt līdz nepieciešamajiem 400 nm, termiski apstrādājot lēcas ķīmiskajā šķīdumā. Savukārt augsta indeksa (plāninātām) lēcām šī aizsardzība jau automātiski ir maksimāla. Ko galīgi nevar pateikt par stikla lēcām.

Otrais mīts: Polimēru lēcās redzamība ir sliktākā nekā stikla lēcās.

Abu materiālu optiskās īpašības ir ļoti līdzīgās. To var redzēt no tabulas. Proti, redzamība var pasliktināties lēcām nobružājoties nepareizas lietošanas dēļ.

Trešais mīts: Polimēra lēcas ātri nobružājas.

Šīs apgalvojums attiecas lēcām bēz pārklājumiem. Mūsdienīgās lēcas ir iespējamās ne tikai ar cieto, bet arī ar komplekso dzidrināto pārklājumu, kas palīdz arī vieglāk kopt lēcas.

Ceturtais mīts: Valkājot brilles ar polimēra lēcām var rasties alerģija.

Mūsdienu polimēru materiāli, kas tiek lietoti briļļu lēcu ražošanai neizsauc nekādu blakusreakciju. Apgalvojums ir patiess iegādājoties lēcas speciālizētajos veikalos (optikās).

Apkoposim polimēra lēcu priekšrocības un trūkumus salīdzinājumā ar stikla lēcām. 

PRIEKŠROCĪBAS TRŪKUMI
Par 50% svars ir mazāks (augsta indeksa polimēra lēcām atšķirība būs trīs reizes)  
Saplīstot ir mazāk bīstamas nekā stikls (lēcas no orgāniskiem materiāliem ir 6-12 reizēs sitienizturīgās; bet saplīstot, lēcu gabaliem ir neasas malas) Zemākā izturība pret skrāpējumiem (stikla izturība pret skrāpējumiem ir ļoti augsta, to var uzskatīt par etalonu. Tomēr šīs problēmas risinājums ir atrasts: uz polimēra lēcam uzklāj speciālo cieto klājumu)
Mazāk svīst sakarā ar zemu temperatūras vadīšanas spēju  
Labākā UV staru absorbcija  
Tehnoloģiskums (materiāls tiek viegli mehāniski apstrādāts, uz tādu lēcu virsmu viegli uzklāt dažādus klājumus; lēcas viegli krāsojas ar vienkāršo iegremdēšanu krāsvielā)  
Fotohroma polimēra lēcām ir vienmērīgs virsmas krāsojums (stikla fotohromajām lēcām ir telpiskā krāsošanās: biezākajās daļās – tumšāks)   

Ļoti daudz cilvēku pasaulē jau lieto tikai polimēra lēcas, tomēr paliek daļa, kas dod priekšroku stiklam augstāk minēto faktoru dēļ. Pārsvarā tie ir konservatīvie cilvēki, kam ir ilgāka dzīves pieredze. Šaja rakstā tika apgāzti populārākie aizspriedumi ar zinātnisku faktu palīdzību. Ja jūs turpinat izvēlēties stikla lēcas vienas reālas priekšrocības dēļ, jūs esat vai nu metinātājs (kam šī vienīga priekšrocība ir pamatoti būtiska) vai nu nepareizi lietojiet brilles. Ar pareizo briļļu lietošanu var iepazīstināties šeit.

Advertisements

Posted on marts 29, 2011, in Brilles. Очки. Glasses. and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Komentēt.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: